Záhrebskí matičiari v Podravine

Na pozvanie pani Snježany Božićovej, Chorvátky so slovenskými koreňmi a jej otca Dragutina, záhrebskí matičiari zorganizovali  v sobotu 21. mája 2022 jednodenný výlet do regiónu Podravina do miest Koprivnica, rodného mesta pani Snježany a do Ludbregu. Plný autobus matičiarov sa zastavil pri ich dome v Koprivnici, v ktorom pani Snježana a jej otec 92-ročný pán všetkých uhostili a srdečne privítali. Hostitelia svojim návštevníkom ukázali pamätnú izbu, kde sa nachádzajú fotografie ich predkov z otcovej strany, ktorí nesú slovenské priezvisko Galko a pochádzajú z Trenčína. Ich slovenskí predkovia teda prarodičia sa spolu s deťmi prisťahovali z Trenčína do obce Jagma (v okolí Lipiku). Ich syn Michal Galko s manželkou Annou mali spolu osem detí, medzi nimi aj babka pani Snježany, ktorá sa narodila v roku 1909. Neskôr sa rodina presťahovala do Lipiku, kde sa v roku 1929 narodil otec pani Snježany. Pán Dragutin bol povolaním učiteľ a keďže ako učiteľa ho ministerstvo premiestňovalo z jedného mesta do druhého, napokon sa usadil v Koprivnici, kde dlhé roky pracoval ako riaditeľ a učiteľ na základnej škole.

V prekrásne usporiadanej izbe majú taktiež vystavené ručne vyrobené kraslice zo sitiny (močiarnej trávy lat. juncus littoralis, po chorv. zukva) ozdobené s kúskami vlny a ručne maľované obrazy pani Snježany, ktorej je maľovanie  veľká láska a koníček. Maľuje na plátne, ale aj na skle čo je veľmi náročná technika, preto sa jej diela nachádzajú aj mimo Chorvátska (napr. v Paríži či Japonsku). Po príjemnom privítaní a krátkej prestávke, pri výbornej káve a domácich koláčoch z kuchyne pani Snježany, sa matičiari vybrali na prehliadku Koprivnice. Navštívili Galériu Koprivnica v rámci ktorej je novootvorená Galéria Mijo Kovačić, ktorý je žijúcim velikánom naivného umenia. Galéria predstavuje stálu expozíciu jeho umeleckých diel od roku 1970 až do dnes. Vo výstavnom priestore sa nachádza výber obrazov maľovaných na skle a dreve. Aj keď sa námestie Koprivnice obnovuje matičiari si prezreli jej historický park a potulovali sa po meste. Obed si vychutnali vo vidieckej reštaurácii Vidova slza (chorv. Vidova suza) so živou muzikou v prekrásnom prírodnom prostredí v okolí Koprivnice. V druhej časti dňa záhrebskí matičiari navštívili ešte jedno mestečko Podraviny, Ludbreg. Mestečko je známe tým, že na hlavnom námestí je bod, ktorý vám naznačuje, že sa nachádzate v strede sveta, a okolo neho sa rozprestierajú kruhy, na ktorých sú napísané chorvátske a európske mestá a vzdialenosti od tohto bodu v kilometroch. V meste sa nachádza ja najstaršia sakrálna stavba farský kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý sa spomína už v roku 1334.

Čo dodať na záver? Len to, že náhody neexistujú a pozvanie pani Snježany do jej rodného mesta umožnilo Matici slovenskej v Záhrebe spontánne zorganizovať výlet do regiónu Podravina. No a po dvojročnej kovidovej vynútenej pauze, bol tento výlet osvieženie pre dušu, no a spev a veselá nálada pretrvávala celý sobotňajší deň.

Autor: A.B.
Foto: V.B.

Scroll to Top