Záhrebskí matičiari v Medžimurskom regióne

Medžimurský región (chorv. Međimurije) je oblasť v severnej časti stredného Chorvátska ohraničená riekami Mura a Dráva a jej centrálnym mestom je Čakovec. Práve do tejto vinohradníckej oblasti sa v sobotu 8. októbra 2022  vybrali členovia Matice slovenskej v Záhrebe.

Najprv sa zastavili v Hotely Turist v meste Varaždin kde ich privítala riaditeľka hotela a kde ochutnali tradičný varaždínsky rožok (varaždinski klipić). Tam sa stretli s turistickou sprievodkyňou, ktorá sa spolu s matičiarmi vybrala do mesta Čakovec. V Čakovci sa členovia Matice dozvedeli o jeho histórii a navštívili starý opevnený šľachtický hrad Zrinsky, obklopený mestským parkom. Hrad bol počas najväčšej moci šľachtického rodu Zrinsky v 14. a 17. storočí ich sídlom a sídlom chorvátskeho bána. Potom ich autobus odviezol na Madžerkin breh (Mađerkin breg), ktorý je obľúbeným cieľom mnohých cyklistov, s prekrásnym výhľadom z kopca, z ktorého sa pri dobrom počasí naskytne nádherný výhľad na prírodné krásy najsevernejšej chorvátskej župy, Medžimurské vrchy a vinice, ale aj štyri krajiny – Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko a pri dobrom počasí aj Slovensko. No a práve tu bolo otvorené najzaujímavejšie cykloinformačné centrum s vyhliadkovou vežou s výškou 21 metrov, na ktorú poniektorí matičiari vystúpili po schodoch. Obed si vychutnali v známom hostinci Potrti kotač v prekrásnej prírode obklopenej vinicami.

Svoju návštevu po Medžimurskom regióne ukončili návštevou vo Svetom Martine na Mure, presnejšie v obci Žabnik, na najsevernejšom bode Chorvátskej republiky, na známom grunte Mlinarev, kde sa nachádza jediný riečny mlyn v tejto oblasti a v Chorvátskej republike s mlynským mechanizmom z roku 1902. Ďalej sa na tzv. grunte nachádza splav (chorv. skela), na ktorom sa matičiari previezli a Mlynárova chata s veľmi zaujímavou národopisnou zbierkou Jeden deň v živote mlynára Franca Žalara. Prekrásne prostredie a turistická prechádzka členom Matice vyhovovala a bola záverečnou zastávkou ich cesty.

Záhrebským matičiarom deň prešiel veľmi rýchlo, nečudo veď navštívili skoro celý Medžimurský región a spoznali ešte jedno prekrásne zákutie Chorvátska. No a síce kvôli hmlistému počasiu nevideli z vyhliadkovej veže kopce Slovenska, ale zato so vzdychom si na neho zaspomínali s nádejou, že  ho čoskoro opäť navštívia.

Autor: A.B.
Foto: V.B.

Scroll to Top