Vianočný bazár v organizácii Medzinárodného klubu žien Záhreb

Medzinárodný klub žien Záhreb (IWCZ) zorganizoval po dlhšej prestávke charitatívny vianočný bazár v nedeľu 3. decembra 2023 v 7. pavilóne Záhrebského veľtrhu (Zagrebački velesajam). Veľkonočný bazár sa vrátil v plnej kráse a aj tento rok sa na ňom zúčastnilo niekoľko krajín – diplomatických zastúpení pôsobiacich v chorvátskej metropole: Španielsko, Čile, Japonsko, Kórea, Bosna a Hercegovina, Maroko, Malajzia, Indonézia, Česko, Nemecko, Slovensko, Irán, Irak, Bulharsko, Čína a ďalšie. Pri svojich stánkoch ponúkali širokú a rôznorodú ponuku ako sú napr. reprezentatívne originálne výrobky každej z krajín, suveníry, tradičné jedlá a nápoje, sladké a slané dobroty. Každá z krajín predstavila svoju krajinu prostredníctvom propagačných materiálov, tradičných krojov a odevov. Okrem gastronomickej ponuky sveta na jednom mieste, návštevníci mohli užívať vo veselej vianočnej hudbe, a príjemnej atmosfére, ktorú spríjemňovali medzinárodné tanečné a spevácke skupiny.

Vianočný bazár sa koná od polovice 90. rokov s prerušením počas koronavírusu a stal sa tradičným predvianočným bazárom, ktorý Záhrebčania radi navštevujú. Bazár má charitatívny charakter a celý výťažok z predaja ponúkaného sortimentu je venovaný Združeniu pacientov so sklerózou multiplex (Udruga oboljelih od multiple skleroze).

Nechýbalo ani Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Chorvátsku a pracovníci vo veselej nálade pri svojom stánku ponúkali slovenské výrobky (syry, keksíky-horalky, tatranky, pivo, tatranský čaj, borovičku v malom balení) ručne vyrobené vianočné predmety (sviečky, vianočné ozdoby, perníky), kapustnicu, nátierky, koláč a iné. No, a spoločne s Čechmi, ktorí mali stánok hneď oproti, spievali české a slovenské vianočné koledy. Bazár navštívili aj Slováci, žijúci v Záhrebe, predseda Matice slovenskej v Záhrebe a Zástupca slovenskej národnostnej menšiny v meste Záhreb Zlatko Jevák s manželkou Annou a vnučka Tonka Jeváková v detvianskom kroji reprezentovala Slovensko.

Autor: A.B.
Foto: V.B. a facebook Slovenské veľvyslanectvo v Chorvátsku

Scroll to Top