Veľkonočná tvorivá dielňa členov Matice slovenskej v Záhrebe

Jar sa nezadržateľne blíži a s ňou aj sviatky jari – Veľká noc. K tradičnej Veľkej noci skoro v každej krajine patria vajíčka, ktoré sa ozdobujú rôznymi technikami. Pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami Matica slovenská v Záhrebe v rámci umelecko-literárnej sekcie usporiadala tvorivú veľkonočnú dielňu kde sa členovia Matice slovenskej v Záhrebe učili ozdobovať vajíčka z korálikov, teda opletať vajíčko korálikmi a maľovať polystyrenové vajíčka s akrylovými farbami, no a pritom si každý z účastníkov zároveň rozvíjal svoje umelecké zručnosti a všetci sa dobre zabavili. Tvorivá dielňa sa konala pod hlavičkou Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky dňa 31. marca 2023 v Českom národnom dome na Šubićovej ulici 20.

Účastníci tvorivej dielne sa rozdelili do dvoch skupín. Jednu skupinu viedla členka Matice Zdenka Marinčićová, ktorá sa už dlhší čas baví výrobou rôznych predmetov z korálikov. Táto skupina sa učila ozdobovať vajíčko korálikmi teda učili sa vyrábať košieľku z korálikov na vajíčka podľa pripravenej jednoduchej schémy od pani Zdenky. Košieľka sa potom pripevní na vyfúknuté alebo plastové vajíčko. Druhá skupina, ktorú viedol Josip Bali maľovala polystyrénové vajíčka. Pre nich boli pripravené šablóny s rôznymi slovenskými vzormi ako napr. vzory ktorými sú ozdobené čičmianske domy, alebo si účastníci vymysleli svoje námety sami. Polystyrénové  vajíčka si napichli na špajdľu, aby sa im ľahšie maľovalo. Potom si vajíčko vymaľovali podkladovou farbou a po vysušení ich ozdobovali. Všetci sa pustili hneď do práce. Pravdupovediac výroba košieľky z korálikov bola dosť náročná hlavne na oči, pretože sú koráliky veľmi malé, ale pomaličky im práca išla. Pani Zdenka okrajovo spomenula, že prvé vajíčko, ktoré opletala korálikmi robila deväť hodín, čo je naozaj náročná práca.. V miestnosti, kde sa konala tvorivá dielňa bolo vzrušujúco, každý sa koncentroval na svoju prácu, ale zároveň sa všetci vzájomne povzbudzovali a chválili jedny druhých v ich tvorivej činnosti. Počas prestávky si účastníci pochutnali na výborných koláčoch, ktoré aj tento krát pripravila Ana Jeváková. Dvanásti účastníci tvorivej dielne boli so svojimi výtvormi spokojní, aj keď prvá skupina mala veľmi náročnú úlohu, ale aspoň si vyskúšali novú techniku ozdobovania vajíčok korálikmi a na vlastnej koži sa presvedčili, že ručná práca s malými korálikmi je dosť náročná, no zaujímavá a veľmi kreatívna. Svoje aj keď možno polovičné výtvory si zobrali domov, kde budú pokračovať, pretože za tak krátky čas sa košieľka  z  korálikov nedá urobiť.

Matica slovenská v Záhrebe pripravuje 4. apríla 2023 výstavu kraslíc, ktoré účastníci tvorivej dielne vytvorili spolu so slovenskými kraslicami. Možno pre niekoho tento článok bude námet na to, aby si sám vlastnoručne ozdobil kraslice, trebárs aj s korálikmi a ozdobenými veľkonočnými doplnkami vo vašom dome oslávili najstaršie a najvýznamnejšie kresťanské sviatky roka.

Autor: A.B.
Foto: V.B. a A.B.

Scroll to Top