Slováci z Dubnice nad Váhom na Medzinárodnom festivale ohňostroja na Bundeku v Záhrebe

Medzinárodný festival ohňostrojov aj v tomto roku „rozžiaril oblohu“ nad Záhrebom. Tradičným miestom pyromuzikálneho podujatia je breh Sávy pri jazere Bundek a tento rok sa konal od 16. do 19. júna. Už po 20. krát sa tu stretli tí najlepší a najnápaditejší renomovaní pyrotechnici z Európy ale aj zo sveta, ktorí pre návštevníkov pripravujú zábavný program s veľkolepým 10-minutovým ohňostrojom sprevádzaným hudbou. Festival je jedným z najobľúbenejších podujatí v Záhrebe a každý ročník priťahuje desaťtisíce návštevníkov. Doteraz sa na festivale predstavili pyrotechnické tímy z mnohých krajín ako sú: Poľsko, Nemecko, Čína, Estónsko, Rusko, Litva, Česko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Taliansko, Fínsko, Belgicko, Rumunsko, Filipín atď. Celé podujatie je sprevádzané hudobnými nástupmi známych chorvátskych speváckych skupín a pre najmenších návštevníkov je vždy pripravený aj detsky ohňostroj.

Všetky pyrotechnické profesionálne tímy, ktoré sa zúčastňujú na festivale sa špecializujú na predvádzanie veľkých verejných ohňostrojov a majú za sebou dlhoročné skúsenosti a stovky ohňostrojov. No a kombinácia známej skladby a pyrotechnickej šou je vskutku jedinečná. Dokonalá synchronizácia hudby a pyrotechnických efektov vyčarí veľkolepý ohňostroj, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda.  Tento rok sa na festivale predstavili tímy z Talianska – Pirotecnica San Pio,  Chorvátska  – Mirnovec a naši krajania zo Slovenska – Privatex Pyro z Dubnice nad Váhom. Firma Privatex Pyro z Dubnice nad Váhom zo Slovenska sa objavila na trhu v roku 1991 a zaoberá sa realizáciou profesionálnych ohňostrojov, predajom profesionálnej a zábavnej pyrotechniky a ako jediná na Slovensku aj jej vývojom a výrobou. Pravidelne sa zúčastňuje najväčšej svetovej výstavy „Spielwaren Messe“ v Norinbergu a ako jediná zo Slovenska už niekoľko rokov pravidelne na ISF – International Symposium of Fireworks po celom svete. Táto slovenská firma nie je v Záhrebe prvý krát. Počas dlhoročnej tradície Medzinárodného ohňostrojového festivalu v Záhrebe mali príležitosť zúčastniť sa na jeho 7. a 11. ročníku v roku 2007., kde získali 2. miesto a v roku 2011. získali 1. miesto. Taktiež v roku 2009 sa zúčastnili aj na Medzinárodnom pyromuzikálnom ohňostrojovom festivale “FLAMMA FEST” v Slavónskom Brode, v Chorvátsku, kde získali 1. miesto.

Len pre zaujímavosť, začiatky ohňostroja siahajú do starovekej Činy, kde bol objavený čierny prach. Človek postupom času zistil, že okrem jeho ničiacej sily sa môže využiť i pre potešenie a zábavu. A tak sa správnym použitím farieb môže vytvoriť „kúzlo svetla na oblohe“ a pomocou neho odohnať duchov a zlé sily. Ohňostroj je dodnes zaujímavou atrakciou pri rôznych spoločenských ale aj rodinných príležitostiach. Aj keď je Slovensko pomerne malá krajina, no má sa s čím pochváliť, no a hlavne aj prostredníctvom takýchto neobyčajných podujatí, akým je festival ohňostroja sa reklamuje a dáva do povedomia širokej verejnosti, aj za jeho hranicami.

Autor: A.B.
Foto: V.B. a internet

Scroll to Top