Jubilejné výročie Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach

Košický medzinárodný maratón mieru je jedno z najvýznamnejších športových podujatí na Slovensku a koná sa každoročne na východe Slovenska v jeho metropole v Košiciach. Medzinárodný maratón mieru pozná celý svet. Ide o najstarší maratón v Európe a celkovo tretí najstarší na svete. Tohto roku oslavuje svoje jubileum sto rokov, preto by som sa chcela o ňom v krátkosti zmieniť a trebárs niektorí ktorí radi beháte sa naň môžete prihlásiť na budúci rok.

Tento jubilejný ročník Medzinárodného maratónu mieru sa konal v nedeľu 1. októbra v Košiciach už po stý krát. Keď som o konaní maratónu počula v slovenskom rádiu, hneď som si spomenula na detstvo, kedy sme každý rok košický maratón navštevovali, podporovali bežcov a po skončení sme išli na kofolu, cukrovú vatu, párok v rožku a ďalšie dobroty… Trať Košického maratónu sa už roky nemení. Štartovacia pozícia je v centre mesta pred Hotelom Doubletree by Hilton (niekedy sa volal Hotel Slovan) a začína o 9 hod. Jeden okruh meria 21 km a tvorí kompletnú trasu polmaratónskej trate. Maratónci zabehnú okruh dvakrát.

A kde sú začiatky maratónu? Na oficiálnych stránkach medzinárodného maratónu mieru Košice marathon som sa dočítala, že v lete v roku 1924  košický športový nadšenec, organizátor i novinár v jednej osobe Vojtech Braun Bukovský,  navštívil olympijské hry v Paríži. Keď sa vrátil späť domov bol taký nadšený, že sa rozhodol zorganizovať maratónsky beh, pretože ho v Paríži najviac očarila táto disciplína. Maratónsky beh sa mu podarilo nedlho na to zorganizovať  28. októbra a zúčastnilo sa na ňom 8 bežcov. Len pre porovnanie na tomto jubilejnom ročníku sa zúčastnilo viac ako 17. 000 bežcov (v maratóne, polmaratóne, štafete a Inline a Handbike), no organizátori museli stopnúť registráciu.

Košice na počesť dlhoročného organizovania maratónu v roku 1960 dostali svoj umelecký symbol. Bronzovú 3,5 metra vysokú sochu Maratónca na Námestí Maratónu mieru, pod ktorou sú vyryté mená víťazov. Uvediem niektoré: Slovák a prvý z víťazov Karol Halla, Argentínec Juan Carlos Zabala, Etiópčan Abebe Bikil, Keňan Lawrence Kimaiyo a ďalší). Víťazom tohto jubilejného ročníka v hlavnej maratónskej kategórii sa stal bežec Keňan Reuben Kerio, ktorý v Košiciach absolvuje už piaty štart a trikrát sa mu podarilo zvíťaziť.

Tradícia maratónu je pre Košičanov celodenným zážitkom, všetci vyjdú zo svojich domov a prídu podporiť tisíce bežcov a hlavne odvážlivcov, ktorí preverujú svoje hranice a výdrž. Ulice sa zaplnia davom ľudí a atmosféra je neuveriteľná. Milí čitatelia, ak budete mať záujem na budúci rok 2024 opäť v októbri máte príležitosť túto atmosféru zažiť, či už ako divák alebo účastník maratónu a prihlásiť sa budete môcť na oficiálnych stránkach www.kosicemarathon.com.

Autor: A.B.
Foto: internet

Scroll to Top