Jesenné stretnutie záhrebských matičiarov

Po krásnom a horúcom lete sa pomaličky všetci vrátili domov z dovoleniek a aj Matica slovenská v Záhrebe ku svojim pravidelným aktivitám, ktoré si pre tento rok naplánovala. V priestoroch Českého národného domu na Šubićovej ulici 20. dňa 13. septembra 2022 o 18 hod. sa po letnej prestávke stretli záhrebskí matičiari na jesennom stretnutí pod hlavičkou Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky a s podporou Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb.

Predseda Matice slovenskej v Záhrebe a Predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny v meste Záhreb Zlatko Jevák, pozdravil všetkých členov po letnej prestávke. Oboznámil ich o účasti Matice slovenskej v Záhrebe na Lipovľanskych stretnutiach v obci Lipovľany, kde pôsobí aj Matica slovenská v Lipovľanoch. Na tohoročnej kultúrno- umeleckej manifestácii národnostných menšín v Chorvátsku Maticu slovenskú v Záhrebe predstavili Zlatko a Ana Jevákovci, ich vnučka Tonka, členky Đurdica Sušová a Mária Peters, ktorí pre návštevníkov ozdobili svoj stánok rôznymi slovenskými predmetmi (slovenské kraslice, ručné práce členiek Đurđice Sušovej a Any Jevákovej, slovenskú borovičku,  výtlačky vydaných kníh Matice atď.) a pripravili sladké občerstvenie. Ďalej, predseda pozval členov na najbližšiu manifestáciu, ktorá sa bude konať pod hlavičkou Koordinácie pre národnostné menšiny mesta Záhreb v rámci Dňa národnostných menšín mesta Záhreb na ktorej sa zúčastní aj Matica slovenská v Záhrebe. Manifestácia sa naposledy konala v roku 2019 a tento rok dvadsať dva národnostných menšín pôsobiacich v meste Záhreb oslávi svoj deň už po desiaty krát v nedeľu 18. septembra 2022 v parku Zrinjevac v Záhrebe.

Taktiež, Matica slovenská v Záhrebe v rámci literárno-umeleckej sekcie do konca roka uskutoční ešte aspoň jedno stretnutie účastníkov kurzu výtvarného maľovania. Pre členov Matica pripravuje aj jednodenný výlet do Međimurja, Čakovca a Sv. Martina na Muri.  Len pre zaujímavosť v roku 1910 v regióne Međimurije bola hŕstka Slovákov nich 26, ktorí sa deklarovali ako Slováci a používali svoj materinsky jazyk ako ja Srbi, Maďari a Nemci. Členka Ana Đikanovićová pochádza zo Sv. Martina na Muri a preto v krátkosti členom predstavila tento región, ktorý matičiari plánujú navštíviť.

Maticu čakajú pravidelné stretnutia, na ktoré sa členovia veľmi tešia a tak tomu bolo aj dnes. Pri občerstvení z kuchyne členiek Any Jevákovej a Đurđice Sušovej sa všetci družili a rozprávali o svojich zážitkoch počas leta a nastávajúcich plánov.

Autor: A.B.
Foto: V.B.

Scroll to Top