Deň národnostných menšín mesta Záhreb 2019

Dňa 16. júna 2019 centrálny záhrebský park Zrinjevac, znel hudbou ZET Orchestra, ktorý otvoril tohoročnú oslavu Dňa národnostných menšín mesta Záhreb, organizovanú Koordináciou rád a predstaviteľov národnostných menšín mesta Záhreb a v spolupráci s Turistickým združením Záhreb.Osemnásť národnostných menšín, ktoré žijú v hlavnom meste Chorvátska: albánska, rakúska, bosnianska, bulharská, čiernohorská, česká, maďarská, macedónska, nemecká, poľská, rímska, slovenská, slovinská, srbská, ruská, rusínska, talianska, ukrajinská a židovská,  oslávili už po deviaty krát  svoj deň.Z celkového počtu obyvateľov mesta Záhreb je 5,26 % národnostných menšín. Potrebné je práve v tento deň pripomenúť, že národnostné menšiny svojim veľkým prínosom prispeli k vývoju chorvátskych dejín a zvlášť mesta Záhreb.

Dušan Mišković, predseda Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín mesta Záhreb, Alexander Tolnauer, predseda Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky a Milan Bandić, primátor mesta Záhreb sa prihovorili predstaviteľom národnostných menšín a prítomným Záhrebčanom. Všetky národnostné menšiny prezentovali svoje tradičné zvyky, kostýmy, folklór, hudobnú tvorivosť. Každá z menšín mala svoj vlastný stánok, kde propagovala svoju národnú kuchyňu a vydavateľskú činnosť.Slovenská menšina bola zastúpená členkami Matice slovenskej Záhreb: Anou Jevákovou, Šteficou Cvitkovićovou, Tonkou Jevákovou, Marijou Jevákovou a predstaviteľom slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb Zlatkom Jevákom, ktorý je zároveň aj predseda Matice slovenskej Záhreb. Členky Matice slovenskej Záhreb pripravili 11 vrstiev koláčov podľa slovenských receptov, pripravili bryndzovú nátierku a v stánku nechýbali ani originálne slovenské syry: korbáčiky, nite a údené syry. Slovenskú originálnu borovičku otestovali mnohí, ktoré sa pri stánku zastavili. Slovenský stánok navštívili okrem Záhrebčanov a turistov, ktorí sa práve nachádzajú v Záhrebe aj primátor mesta Záhreb Milan Bandić a Aleksander Tolnauer. Stánok navštívil aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku  J. E. Peter Susko s manželkou a Janko Holič, radca na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Chorvátsku.

Slováci sa Záhrebčanom predstavili aj v národnom kroji z Detvy a pár tvorili Marija Jeváková a Zoran Jevák, ktorí sa zúčastnili tzv. módnej prehliadky národných krojov národnostných menšín, ktorá bola úvodom kultúrneho programu a veľkým spestrením pre divákov.Táto už tradične známa manifestácia zhromaždila nielen členov národnostných menšín,  ich priateľov, ale aj turistov, okoloidúcich a  Záhrebčanov, ktorým je v prvom rade určená. Národnostné menšiny predstavili svoju tradíciu, piesne, tance, národnú kuchyňu, propagačné materiály a ich cieľom bolo prispieť k vzájomnému porozumeniu, zbližovaniu a šíreniu tolerancie, ktoré spoločne žijú „pod jednou strechou“ v meste  Záhreb.

autor: A.B.
foto: Z.J. a S.Š.

Scroll to Top