Projekcia dokumentárneho filmu v Záhrebe „Cesty Slovenskom – druhá časť“

Matica slovenská v Záhrebe pod hlavičkou Rady pre národnostne menšiny Chorvátskej republiky a v spolupráci s Predstaviteľom slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb organizovala dňa 17. septembra 2019  v Českom dome na Šubićovej ulici 20 o 18:00 hod., večer dokumentárneho filmu od autora Tomáša Huláka „Cesty Slovenskom – druhá časť“, v rámci svojej umelecko-literárnej sekcie. Vladimir Bali, tajomník Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb v úvodnej časti projekcie dokumentárneho filmu v krátkosti predstavil autora Tomáša Hulíka, jeho prácu a obsah druhej časti dokumentárneho filmu.

Autor Tomáš Hulík, sa narodil v Prahe a žije a pracuje celý život v Bratislave. Venuje sa otázkam ochrany prírody, zvierat a ich prirodzeného prostredia. Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave – odbor prírodných vied a environmentálnej vedy. Potom sa zameral na fotografovanie a  tvorbu dokumentárnych filmov po celom svete. Zvlášť je známy svojimi filmami o Slovensku, Vysokých Tatrách, filmy v ktorých zdokumentoval život bobrov, medveďov a rysov, ktoré žijú v slovenských lesoch.

Prvú časť dokumentárneho filmu „Cesty Slovenskom“ od Tomáša Hulíka Matica slovenská v Záhrebe pripravila pred rokom v októbri, a v ktorej záhrebskí matičiari videli západné Slovensko, mestá Bratislavu, Trenčín, Trnavu,  pevnosť Devín a hrad Červený Kameň, ďalej časť severného Slovenska, Vysoké Tatry a prírodné krásy tohto kraja.

V druhej časti dokumentárneho filmu sa autor zameral na oblasť východného Slovenska, južného Slovenska i to zvlášť na oblasť pozdĺž maďarských hraníc, a v závere filmu jeho cesty pomaly viedli do hlavného mesta Bratislavy. Na ceste po Slovensku matičiari mohli vidieť mestá Košice, Levoču, staré opevnenie Spišského hradu, hrad Krásna hôrka, kaštieľ Betliar, Herliansky gejzír v Prešovskom kraji. Ďalej, jaskyňu Domicu, ako aj stalagmity a stalaktity Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Z prírodných krás a chránených prírodných parkov bol nezabudnuteľný pohlaď na Slovenský raj, vodnú nádrž Domašu a Národný park Poloniny, ktoré svojou krásou nechávajú divákov bez dychu. Autor často zdôrazňuje ich dôležitosť pre budúce generácie, pretože pri nakrúcaní a fotografovaní je častokrát svedkom spáchaných škôd na prírode práve ľudskou rukou. Autor v rozhovore pre denník „Pravda“ povedal:  „Príroda je ako dobré kino, stále sa tam niečo deje.“

Na záver večera nasledovalo spoločné druženie pri výborných koláčoch Any Jevákovej, manželky predsedu Matice slovenskej v Záhrebe a Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny  mesta Zahreb Zlatka Jeváka, ktorá týmto malým gestom stále spríjemní stretnutia záhrebských matičiarov.

autor: A.B.
foto: A.B. a S.Š.

Scroll to Top