Dan nacionalnih manjina Grada Zagreba – Deň národnostných menšín mesta Záhreb

IMG_20150614_095456b

Dňa 14. júna 2015 v záhrebskom parku Zrinjevac sa už po tretí krát konal “Deň národnostných menšín mesta Záhreb”, kde sa návštevníkom predstavilo 18 národnostných menšín albánska, bosniacka, bulharská, čiernohorská, česká, maďarská, macedónska, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, slovinská, srbská, talianska, ukrajinská, židovská a naša slovenská (tohto roku 2015 k doterajším menšinám v Záhrebe pribudli štyri národnostné menšiny rakúska, rumunská, turecká a valašská, ktorých predstavitelia boli zvolení na tohoročných voľbách rád a predstaviteľov národnostných menšín dňa 31. mája 2015). Spomenutú udalosť je iniciovala Koordinácia národnostných menšín mesta Záhreb, pod záštitou záhrebského primátora mesta Záhreb Milana Bandiča, ktorý manifestáciu slávnostne otvoril so slovami “Sme svedkami mnohých štandardov v Európe a musíme sa od nich učiť, ale európske metropoly sa môžu učiť od Záhrebu i to ako sa kuje multikultúra, multietnickosť, multinacionálnosť a bohatstvo rozmanitosti.” Prítomným návštevníkom sa taktiež prihovorili Darinko Kosor, predseda Mestského zastupiteľstva Záhreb a Zoltan Balaž Piri, predseda Koordinácie národnostných menšín Záhreb. Taktiež som v dave ľudí videla aj pána Aleksandra Tolnauera, predsedu Rady národnostných menšín.

IMG_20150614_104417

Náš stánok bol umiestnený na rovnakom mieste ako po iné roky, veľmi sme sa potešili keď sa pri nás zastavil primátor mesta Záhreb Milan Bandič, ako aj pán Boris Petrík, 1. tajomník na obchodno-ekonomickom úseku Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Chorvátsku s rodinkou, pán Martin Machata, predseda Spolku slovensko-chorvátskeho priateľstva s rodinkou, ktorí si aj napriek veľkej horúčave našli čas.

IMG_20150614_105223

V našom stánku nechýbalo slovenské pivo, borovička, známe korbáčiky, nátierky bryndzová a cícerová, ryžový nákyp, vločkové placky so zeleninou s dvoma druhmi dressingov, malé pagáčiky. Tohto roku nám s prípravami ochotne pomohla Slávka Tišinová, Slovenska vydatá v Chorvátsku a naše členky Matice slovenskej Záhreb pomohli pri ponúkaní našich dobrôt na našom stánku. Aj tento krát sme prezentovali rôzne výtlačky vydaných publikácií a samozrejme aj pár čísel časopisu „Prameň“ o ktorý mali návštevníci veľký záujem.

IMG_20150614_095504

Táto už tradične známa manifestácia zhromaždila nielen členov národnostných menšín, ich priateľov, ale aj turistov, okoloidúcich a našich Záhrebčanov, ktorým je v prvom rade určená. Menšiny predstavili svoju tradíciu, piesne, tance, národnú kuchyňu, propagačné materiály a cieľom bolo prispieť k vzájomnému porozumeniu, zbližovaniu a šíreniu tolerancie v našom Záhrebe, kde žijeme.

autor: A.B.
foto: V.B.

IMG_20150614_110432
Scroll to Top