54. medzinárodný festival bábkových divadiel v Záhrebe

Medzinárodný festival bábkových divadiel sa koná už po 54. krát v Záhrebe od 17. do 23. septembra 2021. Hosťami festivalu na tomto ročníku je aj Bratislavské bábkové divadlo, ktoré 21. septembra o 12 hod. v Záhrebskom bábkovom divadle bude mať svoje predstavenie pod názvom Chronoškriatkovia (chorvátsky Koronopatuljci) prerozprávane formou puppet cinema. A čo vôbec znamená vyraz puppet cinema? Puppet cinema alebo v slovenskej reči bábkové kino premieňa javisko divadla na scénu z filmu, pričom sa celý proces vzniku filmu odohráva pred publikom (viď. fotografiu 2. a 3.). Inscenácia vznikla na podklade knihy Překlep a Škraloup od Tomáša Končinského a Barbory Klárové, a ktorá získala cenu Magnesia Litera, 2017 za detskú literatúru aj najvýznamnejšiu tuzemskú cenu za detskú beletriu Zlatá stuha.

No a kto sú chronoškriatkovia? Výsledok ich práce pozorujete denne, ale ich samotných ste však nikdy nevideli. Kto sú to? Kazia počítače, odfarbujú oblečenie, zošúchavajú značenie na cestách, skrátka, všetko na tomto svete vďaka nim starne.  No ale prečo vlastne veci starnú a kto za to môže? Zastarávanie a chátranie totiž nie je žiadna náhoda a na starosti ho majú chronoškriatkovia teda služobníci Zuba času ku ktorým patria aj dvaja verný kamaráti Překlep a Škraloup, ktorí  sa rozhodnú pátrať po odpovedi na zamotanú otázku. Keď však zistia, že ľuďom starnutie vôbec nerobí radosť, vydávajú sa na dobrodružnú púť k samotnému Zubu Času, aby ho zastavili. Počas výpravy však dochádzajú k prekvapivému a múdremu poznaniu…

Medzinárodný festival bábkového divadla (PIF-Pupteatra Internacia Festivalo) po prvý krát v roku 1968 usporiadal Klub študentského esperanta a zaznamenal veľký a pozitívny ohlas u verejnosti, ale aj na širokej medzinárodnej bábkarskej scéne. Sponzorom prvého festivalu bola Medzinárodná asociácia bábkarstva a kvôli veľkej odozve Klub študentského esperanta sa rozhodol pokračovať v organizovaní festivalu. Na tohoročnom festivale v Záhrebe sa okrem Bratislavského bábkového divadla predstavia aj ich kolegovia z Nemecka, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Česka a Anglicka.

Autor: A.B.
Foto: internet

Scroll to Top