Výstava veľkonočných kraslíc národnostných menšín Mesta Záhreb a Záhrebského kraja vo Veľkej Gorici

V Pučkej otvorenej univerzite (Pučkom otvorenom učilištu) vo Veľkej Gorici je dňa 23. marca 2018 o 17 hod. otvorená výstava veľkonočných kraslíc národnostných menšín pôsobiacich v Meste Záhreb a Záhrebskom kraji (Zagrebačka županija). Veľkonočné kraslice predstavilo desať národnostných menšín: Česi, Maďari, Macedónci, Poliaci, Rusi, Rusíni, Slováci, Slovinci, Taliani a Ukrajinci. Každá menšina vystavila svoje kraslice, a svoj výstavný priestor spestrila tradičnými veľkonočnými jedlami a predmetmi.

Výstavu otvoril Damir Mikuljan, predseda Krajského zastupiteľstva Záhrebského kraja. V mene organizátorov výstavy Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Mesta Záhreb a Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Záhrebského kraja sa prítomným obrátil Zoltán Balaž Piri, predseda Rady maďarskej národnostnej menšiny Mesta Záhreb a tajomník Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Mesta Záhreb. Vzácnymi hosťami výstavy boli: Milan Bandić, primátor Mesta Záhreb, Elizabeta Knorrová, zástupkyňa námestníka Sektora pre presadzovanie ľudských práv, občianskej spoločnosti a národnostných menšín Mesta Záhreb, Dušan Mišković, predseda Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Mesta Záhreb, Imbro Berkeš, predseda maďarskej národnostnej menšiny Záhrebského kraja a predseda Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Záhrebského kraja a jeho zástupkyňa Sanela Kantarevićová, ktorá je aj predsedníčka Rady bosanskej národnostnej menšiny Záhrebského kraja. Ďalej Juraj Bahník, predseda Rady českej národnostnej menšiny Mesta Záhreb, Franjo Vondráček, predseda českej národnostnej menšiny Záhrebského, kraja ako aj predstavitelia druhých národnostných menšín. Veľkonočnú manifestáciu svojou hudbou spríjemnila hudobná skupina Českej besedy z Vrbovačkej Dubravy.

Na výstave sa podieľali aj predstavitelia slovenskej menšina pôsobiacej v Meste Záhreb: Zlatko Jevák,ml., predseda Matice slovenskej v Záhrebe a Predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny Mesta Záhreb s manželkou Annou, Đurđica Suša a Vladimir Bali, tajomník Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny Mesta Záhreb. Svoj výstavný priestor ozdobili tradičnými kraslicami, polystyrénovými vajíčkami omaľovanými slovenskými krojmi z rôznych kútov Slovenska, taktiež vajíčka omaľované starými drevenými slovenskými kostolíkmi, korbáč a nechýbali ani bahniatka, ktoré sú symbolom jari. Návštevníci výstavy boli milo prekvapení a udivení aké rôznorodé kraslice existujú, pestrofarebne omaľované, robené rôznymi technikami a vyzdobené charakteristickými vzormi každej z menšín. Veľmi radi ochutnali veľkonočné dobroty, ktoré predstavitelia menšín pripravili. Výstava je otvorená do 2. apríla 2018. a určite stojí za to, aby bola videná.

autor: A.B.
foto: V.B. a S.Š.

Scroll to Top