Matica slovenská v Záhrebe pripravila výstavný stôl veľkonočných kraslíc

K blížiacim sa veľkonočným sviatkom Matica slovenská v Záhrebe, v priestoroch Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb dňa 27. marca pripravila veľkonočný stôl s vajíčkami alebo kraslicami, ktoré sú najvýznamnejším symbolom Veľkej Noci a jarného oživenia prírody. Na Slovensku sa zachovalo mnoho techník ozdobovania kraslíc. Známe sú batikové, vyškrabované, slamou oblepované či odrôtované kraslice, kraslice ozdobené voskom a , madeirové tzv. dierkované. V starých zápisoch sa spomínajú aj okúvané kraslice, ktoré boli možno skôr len akýmsi dôkazom umenia tovarišov pracujúcich v dielňach s kovmi.

Na veľkonočnom výstavnom stole boli vystavené slovenské ručne robené kraslice od Sloveniek: ozdobené voskom a madeirové dierkované kraslice od Ruženy Matúškovej z Banskej Bystrice, batikové a maľované od Dany Ristvejovej z Bardejova a  odrôtované kraslice v kombinácii s technikou dekupaž a technikou zoškrabovania od Boženy Baňásovej. Đurđica Sušová, členka Matice slovenskej v Záhrebe vajíčka oháčkovala a ozdobila rôznymi materiálmi a na stole bolo aj umelecky maľované vajíčko s motívom slovenského dreveného kostolíka od Josipa Balija, ktorý vedie kurz maľovania literárno-umeleckej sekcie pri Matici slovenskej v Záhrebe.

Nechýbali ani ručne vyrobené korbáče, ktorými podľa starých slovenských obyčajov mládenci šibú dievčatá na Veľkonočný pondelok, aby boli zdravé a plné životnej prírodnej energie. Korbáče vyrobil Vladimir Bali. Podujatie sa organizovalo pod hlavičkou Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky v spolupráci s Predstaviteľom slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb.

Autor: A.B.
Foto: V.B.

Scroll to Top