Literárny večer o Andy Warholovi, svetoznámom maliarovi, grafikovi, režisérovi, spoluzakladateľovi pop-artu, so slovenskými koreňmi dňa 23. mája 2017 v priestoroch Českej besedy na Šubićovej ulici 20 o 18 hod. pripravila Matica slovenská v Záhrebe (MS Záhreb), Predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb v spolupráci s Radou pre národnostné menšiny. Prednášku o ňom pripravil dhoročný člen MS Záhreb pán Juraj Ivandić. Rodičia, baník Andrej Varchola a Júlia (rod. Závacká), pochádzali zo Slovenska z obce Miková pri Medzilaborciach. Ako stovky krajanov, odišli v roku 1909 za prácou do Ameriky kde žili v slovenskej štvrti v Pittsburgu. Andy vyštudoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institut of Technology v Pittsburghu. Neskôr sa presťahoval do New Yorku, a mení svoje meno na Andy Warhol, kde začína svoju úspešnú kariéru ako ilustrátor moderných časopisov napr. Vogue, Seventeen, a v reklame. V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov ako série plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Prešiel na sieťovú tlač, so snahou nielen o tvorenie umenia masového tovaru, ale aj k masovej tvorbe umenia. Zamestnal a usmerňoval „umeleckých pracovníkov“ v tvorbe výtlačkov, topánok, filmov a ďalších diel vo svojom štúdiu The Factory, umiestnenom v Union Square v New Yorku. V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe a Elvis Presley. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola. Okrem toho ako maliar bol Warhol známy aj ako veľmi zdatný filmový tvorca. Medzi rokmi 1963 až 1968 vytvoril viac než šesťdesiat filmov a známymi filmami sú Bozk a Dievčatá z hotela Chelsea. Warholove diela sú považované za najdôležitejšie príklady pop-artu a výrazne zasiahli do vývoja amerického výtvarného umenia.
Andyho brat John Warhol a viceprezident Fundácie Andy Warhola v New Yorku (The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts v New Yorku) otvorili v roku 1991 v Medzilaborciach Múzeum moderného umenia Andy Warhola, ktoré sa nachádza iba 15 km od rodnej obce jeho rodičov. V múzeu je veľa diel pochádzajúcich od Fundácie A.W., ako aj osobné predmety od príbuzných. Otvorenie múzea môžeme považovať za symbolický návrat Andyho na Slovensko.
Po prednáške si prítomní mohli prezrieť ešte projekciu fotografií zo študijnej cesty po Orave. Vzácnym hosťom tohto literárneho večera bola pani Elizabeta Korrová, zástupkyňa námestníka Sektora pre presadzovanie ľudských práv, občianskej spoločnosti a národnostných menšín Mestského zastupiteľstva hl. mesta Záhreb. Na prednášku prišla aj nezávislá televízia „Jabuka TV“ a Portál Národnostných menšín. Na záver sme sa spoločne družili pri malom občerstvení.
autor: A.B.
foto: V.B. a S.Š.