Záhrebskí matičiari vo Vojvodine

foto 1

V dňoch 16. a 17. apríla 2016 záhrebskí matičiari navštívili mestá Novi Sad a Suboticu, ktoré sú historickými strediskami Vojvodinskej autonómnej pokrajiny, kde je slovenská menšina treťou najpočetnejšou menšinou v tejto oblasti. Prvou našou zastávkou bolo mesto Novi Sad, ktoré leží na brehu rieky Dunaj z jednej strany a na druhej sa nachádza Petrovaradinska citadela alebo ako jej hovoria Gibraltar na Dunaji. Táto rozsiahla obranná pevnosť má zaujímavú históriu a bola stavaná takmer 100 rokov v priebehu 17. a 18. storočia, no a impozantná je najmä tým, že systém podzemných chodieb meria takmer 16 km. V Petrovaradine sa narodil Josip Jelačić, ktorého rodný dom nedávno obnovili. Turistickou atrakciou je veža na ktorej sa nachádzajú hodiny, ktoré darovala začiatkom 18. storočia rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia. Hodiny sa každý deň natáčajú ručne. Vežové hodiny sú zaujímavé aj tým, že keď je leto hodiny idú dopredu a keď je zima meškajú, preto dostali názov aj „opité hodiny“ . Taktiež veľká ručička ukazuje hodiny a malá minúty, to preto aby lode, ktoré sa na Dunaji plavili a plavia videli koľko je hodín. Obranná pevnosť má prekrásny výhľad na druhú stranu Dunaja teda na mesto Novi Sad, ktoré bolo našou ďalšou zastávkou. Mesto Nový Sad má bohatú históriu s krásnymi parkami a fontánami. Najobľúbenejšie miesto Nového Sadu je mestská pláž s názvom „Štrand“ na Dunaji, ktorá bola otvorená už v roku 1911 a dnes je najnavštevovanejším a najobľúbenejším miestom letných mesiacov, kde sa konajú mnohé festivaly, koncerty a športové aktivity. No aj v tomto ročnom období bola pláž plná ľudí.

foto 3

Druhý deň sme pokračovali do mesta Subotica, ktorá je druhým najväčším mestom Vojvodiny a najsevernejším mestom Srbska. Mnohých očarila najmä svojou mestskou radnicou, ktorú sme mali možnosť vidieť z vnútra a ktorá je typickou ukážkou maďarskej secesie, ako je aj Subotická synagóga, množstvo tzv. palácov ako palác Rajhl, Leović, Demeter – budova mestského múzeá. V samom centre sa nachádza Modrá fontána (2001), ktorá skrášľuje centrum mesta a vytvorená je zo známej zsolnay keramiky, vyrobenej v maďarskom meste Pécs, tak ako mnohé budovy secesijskej architektúry v Subotici, ktoré sú obložené rôznofarebnými dekoračnými obkladačkami známej keramiky. Mesto Subotica je etnicky rôznorodé a slovenská menšina má tu tiež svoje miesto. Tu zomrel aj známy esperantista Tibor Sekelj (narodený v Spišskej Sobote). Našou poslednou zastávkou bolo jazero Palić, ktoré sa nachádza 8 km od Subotice a pripomína známy maďarský Balatón. V okolí jazera Palić sú rozkošné parky, neobyčajné budovy, luxusné vily, zo začiatku 20. storočia a nekonečný pokoj a mier, ktoré je ideálnym miestom na oddych, preto je najobľúbenejšou turistickou destináciou, nie len pre Srbov, Maďarov ale aj Slovákov atď.

MG_0762

Tento krát bol hlavným organizátorom pán Zlatko Jevák, ml., predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb a svojimi znalosťami o histórii spomenutých miest nás oboznámil Jasmin Hutinović náš turistický koordinátor. S nami cestovali aj predstavitelia talianskej a poľskej národnostnej menšiny mesta Záhreb. V autobuse ako vždy bola výborná atmosféra a domov sme si odniesli nezabudnuteľné spomienky z tejto zaujímavej cesty a poniektorí si obnovili spomienky z čias kedy tieto miesta videli pred mnohými rokmi.

autor:A.B.
foto:V.B.

MG_1088
Scroll to Top