V chorvátskom dome „Materina priča“ (Hrvatska kuća „Materina priča) na Preradovičovej ulici 31 v Záhrebe bola dňa 10. apríla 2017 o 18 hod. slávnostne otvorená výstava veľkonočných kraslíc národnostných menšín pôsobiacich v Meste Záhreb. Výstava tohto typu sa koná už po štvrtý krát pod hlavičkou chrvátskeho domu „Materina priča“ v spolupráci s Koordináciou rád a predstaviteľov národnostných menšín Mesta Záhreb (Koordinácia).
Výstavu slávnostne otvorila predsedníčka chorvátskeho domu „Materina priča“ Mina Petra Petričec. Túto prekrásnu manifestáciu svojou prítomnosťou vyzdvihol Milan Bandić, primátor Mesta Záhreb, ktorý vo svojom krátkom príhovore vyzdvihol, že Mesto Záhreb je multietnické, multikulturálne a multikonfesionálne mesto a práve kvôli týmto charakteristikám je veľké privilégiu žiť práve v ňom. Návštevníkov výstavy v mene predsedu Koordinácie pozdravil aj Zoltan Balaž Piri, predseda Rady maďarskej národnostnej menšiny Mesta Záhreb, predseda Koordinácie maďarskej národnostnej menšiny v Chorvátsku a tajomník Koordinácie. Prof. Josip Brlek, vyšší kurátor Etnografického múzeá v Záhrebe zdôraznil, že kraslica je symbol Veľkej Noci, ktorá sa už odpradávna daruje na Veľkú Noc a Etnografické múzeum v Záhrebe má bohatú zbierku kraslíc. V krátkosti hovoril o charakteristikách a ozdobovaní kraslíc v jednotlivých častiach Chorvátska, ako aj o obyčajoch ktoré sú spojené so sviatkami jari. Na manifestácii sa zúčastnilo 10 z 18 menšín, ktoré pôsobia v Meste Záhreb i to: ruská, ukrajinská, slovinská, rusínska, poľská, maďarská, macedónska, česká, talianská a nechýbala ani slovenská menšina. Popri menšinách sa predstavili aj kultúrnoumelecké skupiny, národní umelci, mládež z Domu Sv. Jozefa v Chorvátskom Lieskovci (Hrvatski Leskovac).
Atmosféru nám spríjemnil ženský spevácky zbor Wisla poľského kultúrneho spolku Mikolaj Kopernik, ktorý prítomným zaspieval niekoľko poľských veľkonočných piesní. Každá z menšín ozdobila svoj výstavný priestor kraslicami a typickými predmetmi, ozdobami a jedlom veľkonočného stola. Slovenskú menšinu prezentovali Matica slovenská v Záhrebe a Predstaviteľ slovenskej národnostnjej menšiny Mesta Záhreb. Na výstavnom stole sme vystavili kraslice vyškrabované, odrôtované, zdobené slamou, madeirové. Nechýbal ani korbáč, ktorý sám uplietol Vladimír Bali, tajoník Predstaviteľa slovenskej národnostnej menšiny Mesta Záhreb a Matice slovenskej v Záhrebe. Prvý krát sme tohto roku pre návštevníkov vystavili netradičné umelecky maľované vajíčka (polystyrénové) s motívmi niektorých starých slovenských drevených kostolíkov, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, ktoré vytvoril umelecký maliar Josip Bali a o ktoré bol veľký záujem.
Manifestácia bola pokrytá a mnohými médiami – chorvátskym rádiom, nezávislou televíziou „Jabuka TV“, Chorvátskou televíziou.
Kraslice sa za posledných 10 rokov stali výsledkom jedného z druhov ľudového výtvarného umenia, a keďže sa fantázii medze nekladú návštevíci výstavy mohli vidieť na otvorení naozaj unikátne zdobené vajíčka. Výstava je pre návštevníkov otvorená každý deň od 15- 20 hod. do 14. apríla 2017.
autor: A.B.
foto: V.B. a M.P.