Výstava kraslíc „Tradícia ktorá nás spája“ vo Vrbovci

Vrbovec je mestečko, ktoré sa nachádza približne 30 km severovýchodne od Záhrebu a práve tu sa dňa 15. marca 2016 o 19 hod. v Malej galérií Pučkog otvorenog učilišta (POU) konalo otvorenie výstavy kraslíc národnostných menšín mesta Záhreb a Záhrebskej župy po názvom „Tradícia ktorá nás spája“. Koordinácia rád a predstaviteľov národnostných menšín mesta Záhreb a Záhrebskej župy v spolupráci s Pučkim otvorenim učilištem vo Vrbovci a Záhrebskou župou pripravila pri príležitosti Veľkonočných sviatkov výstavu kraslíc albánskej, českej, maďarskej, macedónskej, poľskej, rusínskej, ruskej, slovenskej, slovinskej a ukrajinskej menšiny, ktoré pôsobia v meste Záhreb a Záhrebskej župe.

foto3

Na výstave sa zúčastnili vzácni hostia Stjepan Grošanić, námestník primátora mesta Vrbovec, Imbro Berkeš, predseda Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín Záhrebskej župy. Výstavu otvoril Josip Jambrač, poslanec mestského zastupiteľstva Záhrebskej župy a predseda mestskej rady vo Vrbovci. Prítomným sa taktiež prihovorila Sanja Prijatelj, riaditeľka Pučkog otvorenog učilišta vo Vrbovci, ktorá bola s vystavovanými exponátmi nadšená. Zoltán Baláž Piri, tajomník Koordinácie rád a predstaviteľov národnostných menšín mesta Záhreb (Koordinácia mesta Záhreb), predseda Koordinácie rád a predstaviteľov maďarskej národnostnej menšiny Chorvátskej republiky a predseda Rady maďarskej národnostnej menšiny mesta Záhreb taktiež pozdravil prítomných v mene predsedu Koordinácie mesta Záhreb Dušana Miškovića, ktorý sa nemohol výstavy zúčastniť a vo svojom príhovore spomenul, že už tretí rok pripravuje výstavu kraslíc národnostných menšín a práve táto výstava je príležitosťou predstaviť sa v Záhrebskej župe a v meste Vrbovec s charakteristickými technikami tradície kraslíc menšín pôsobiacich v meste Záhreb. Atmosféru nám spríjemňovali členovia Kultúrnej umeleckej skupiny Českej besedy s niekoľkými českými pesničkami a členky menšín oblečené vo svojich tradičných národných krojoch.

5 foto

Kraslica každej menšiny ma rovnaký význam, ona je symbol života a znovuzrodenia, symbol Kristovho vzkriesenia. Každá národnostná menšina uchováva svoj spôsob ozdobovania kraslíc, čo je obrazne povedané ohňostroj farieb a príbehov o minulosti, ktorá sa prenáša do súčasnosti, vážiac si tradíciu ale aj hodnotu moderného obdobia. Veľa je krásy a rôznorodosti v malých príbehoch ktoré v rovnakom čase vytvárajú tradíciu ktorá nás spája – tieto ale aj iné vety sme mohli počuť v príhovoroch vzácnych hostí.

foto4

Pani Sanja Prijatej, riaditeľka POU Vrbovec nás poprosila o pár kusov slovenských vystavovaných kraslíc, ktoré by uchovali vo svojej múzejnej zbierke, čo nás veľmi prekvapilo ale hlavne potešilo a vybrané kraslice im darujeme. Výstava ostane otvorená do 27. marca 2016 a všetci, ktorí zavítajú do mestečka Vrbovec budú môcť vidieť aj takéto “krásy” Slovenska v podobe kraslíc na tohoročnej výstave a neskôr aj v spomenutej múzejnej zbierke vo Vrbovci.

Pri príležitosti blížiacich sa sviatkov jari, všetkým čitateľom Prameňa želá Matica slovenská v Záhrebe a Predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny v meste Záhreb.

autor:A.B.
foto:T.H.

Scroll to Top