Už tradične každý rok jednou z aktivít Matice slovenskej Zahreb je organizovanie adventného zájazdu na Slovensko do hlavného mesta Bratislavy, návšteva Modry a cestou späť zastávka vo Viedni od 27. – 29. novembra 2015. Tento krát s nami cestovali Našičania pani Blaža Pavlovićová-Radmanovićová, riaditeľka Chorvátskej národnej knižnice a čitárne Našice s manželom Petrom, Ružica Vinčaková, vedúca Centrálnej knižnice Slovákov v CHR s mamou Katicou.Počasie nám prialo a tak sa nám podarilo navštíviť všetky miesta, ktoré sme si naplánovali. Prvou zastávkou bola návšteva čokoládovne Hauswirth v pohraničnej obci Kittsse – Rakúsko par kilometrov od Bratislavy, kde sme videli celý výrobný proces sladkých dobrôt. Tu si prišli všetci na svoje, keďže v predajni sa mohli ochutnať všetky cukrovinky, ktoré vyrábajú a potom samozrejme kúpiť tie ktoré vám najviac pošteklili jazyk.V poobedňajších hodinách sme prišli do Bratislavy a náš turistický sprievodca Jasmin Hutinovič, tak ako vždy nás sprevádzal po historických pamiatkach centra Bratislavy.

Prehliadku sme začali pri Dome sv. Martina, ktorý bol korunovačným chrámom uhorského kráľovstva, za obdobie ohraničené rokmi 1563-1830. Konalo sa tu devätnásť korunovácií. Z toho tu bolo korunovaných jedenásť kráľov vrátane Márie Terézie a osem kráľovských manželiek. Zastavili sme sa na hlavnom námestí Starej Radnice, ktorú tvoria viaceré budovy: Jakubov dom, Pawerov dom, Ungerov dom a Aponiho palác. Každý z nich bol postavený v inom umeleckom slohu a samotná radnica bola postavená už v stredoveku v 13. storočí. Primaciálny palác je jedna z najcennejších stavebných pamiatok Bratislavy a dal ho postaviť ostrihomský arcibiskup kardinál Jozef Baťáni v rokoch 1778 – 1781. Od Primaciálneho paláca sme pomaly pokračovali ďalej k jedinej zachovanej Michalskej bráne stredovekého mestského opevnenia. Jej gotické základy boli položené v prvej polovici 14. storočia. Na Hlavnom námestí a Námestí Pavla Orsaga Hviezdoslava boli umiestnene stánky s veľkou gastronomickou ponukou typickou pre vianočne trhy. Nechýbalo varene vínko, punč, pivo, zemiakové placky, langoše, klobásky, lokše plnene rôznymi plnkami atď. Taktiež ste mohli kúpiť malé spomienkové darčeky v podobe suvenírov a ručne vyrobených ozdôb.
Druhý deň sme v rámci predvianočných nákupov odišli do jedného z najnavštevovanejších rakúskych nákupných centier Designer Outlet Parndorf. Poobede naša cesta viedla do Modry – malebného vinohradníckeho mestečka, ktoré je od roku 1607 uhorským slobodným kráľovským mestom. Najprv sme sa zastavili na mestskom cintoríne, kde najmladší matičiar Matias Bali položil veniec a kahance so sviečkami na hrobe Ľudovíta Štúra a Samuela Zocha ( 18. december 1882 – 4. január 1928), evanjelického kňaza, spisovateľa, verejného činiteľa, politika, ktorý už ako študent bol známy svojimi národoobrannými článkami, spolupracoval s národne orientovanou mládežou a študentskými spolkami. Jeho fara v Modre sa stala centrom cirkevného, ale i národného a politického diania.Modra je známa aj slovenskou modranskou keramikou o čom sme sa presvedčili aj pri návšteve dielne Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Jedinečnosť modranskej majoliky spočíva predovšetkým v jej ručnom spracovaní, od vytáčania na elektrickom hrnčiarskom kruhu, až po maľbu dekóru.

Po ukážkovej prehliadke po dielni sme si tieto krásne kúsky odniesli aj domov.Keďže by bol hriech odisť z Modry a nevyskúšať modranské vína odišli sme na ochutnávku vín s občerstvením do Pivnice u Pradeda. Samozrejme, že sme neostali len pri rozprávaní ale odzneli aj tóny chorvátskych piesní a nechýbala ani dobrá nálada. Posledný deň nášho pobytu na Slovensku sme využili na obhliadku obnoveného Bratislavského hradu (2008 – 2014), ktorý honosne stojí na brale nad ľavým brehom Dunaja už za čias Veľkej Moravy (9. stor.). Žigmund Luxemburský (1387 – 1437) – kráľ uhorský, český a nemecký a od roku 1433 aj rímsky cisár – si vybral za svoje budúce rezidenčné sídlo Bratislavský hrad. Začiatkom 15. storočia už dostáva dnešnú podobu. Za vlády Márie Terézie areál Bratislavského hradu prešiel rozsiahlou prestavbou pre potreby uhorskej rezidencie panovníčky. Hrad sa v tej dobe taktiež stal sídlom uhorského miestodržiteľa Alberta Sasko-Tešínskeho. Okrem úprav samotného hradu, ktoré mali zvýšiť jeho reprezentatívnosť a pohodlie, došlo aj k jeho rozšíreniu o viaceré prístavby. Z východnej strany k nemu pristavili tzv. Tereziánium, kde boli obytné priestory, zo severu bola pristavená krytá jazdiareň spolu s barokovou záhradou a záhradným pavilónom. K západnej strane pribudla hospodárska prístavba. Výhľad z hradu skutočne stojí za to. Z nádvoria môžete vidieť najväčšiu slovenskú rieku Dunaj, most SNP s reštauráciou UFO v podobe tzv. lietajúceho taniera, v pozadí vidieť najväčšie sídlisko na Slovensku – Petržalka.
Po prehliadke hradu sme sa rozlúčili s Bratislavou a pokračovali do Viedne, ktorá je pýchou dynastie Habsburgovcov. Cestou do centra Viedne sme videli zámok Belvedér, ktorý je po Schönbrunne (letné sídlo Habsburgovcov) druhým najväčším viedenským palácovým komplexom a množstvo ďalších historických pamiatok a budov. Viedeň známa svojimi vianočnými trhmi, ktoré sú rozmiestnené na viacerých miestach pri Dóme sv. Štefana, na námestí pri radnici, na námestí Márie Terézie a všetci sme sa pri toľkej vianočnej výzdobe a atmosfére cítili ako v rozprávke. Program sme mali naozaj nabitý ale počas nášho zájazdu nechýbala výborná nálada a odozva od všetkých účastníkov bola pozitívna.
autor: A.B.
foto: V.B.