Slovák Salamon Berger – prvý riaditeľ Etnografického múzeá v Záhrebe

Pri príležitosti 160. výročia narodenia Salamona Bergera Matica slovenská v Záhrebe pripravila spomienkový večer, dňa 20. februára 2018 o 18:00 hod. na Šubićovej ulici 20. v priestoroch Českej besedy, v spolupráci s Radou pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky a predstaviteľom slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb. „Salamon Berger bol textilný priemyselník, obchodník, spoluzakladateľ a prvý riaditeľ národopisného múzea v Záhrebe“ – týmito slovami začal svoju prednášku o živote a diele tejto významnej osobnosti chorvátskej kultúry a dejín, Zlatko Jevák, st. podpredseda Matice slovenskej v Záhrebe.

Narodil sa pred 160 rokmi na Slovensku a bol členom slovenskej národnostnej menšiny v Záhrebe. Pochádzal z bohatej židovskej rodiny a po smrti rodičov ako 16- ročný prichádza do Chorvátska. Krátko sa usídlil v Baranji a neskôr odchádza do Sisaku, kde strávil niekoľko rokov. Tu sa prvý krát stretáva s chorvátskou kultúrou a tradíciou. Bol fascinovaný remeslami a krásou ľudových krojov. Keď sa presťahoval do Záhrebu, založil textilnú spoločnosť, v ktorej v roku 1903 zamestnávala 600 tkáčov. Na Jelačićovom námestí mal veľkoobchod a s pomocou Izidora Kršnjavského otvoril prvú tkáčsku školu v Záhrebe. Jeho spoločnosť sa rozvíjala veľmi rýchlo a po určitom čase zamestnával 2000 ľudí. Berger vyrábal, predával a vystavoval národné ručné práce na 96 výstavách po celej Európe, USA a Austrálii, a vo veľkých európskych mestách mal svoje zastupiteľstvá a sklady. Nebol len úspešný podnikateľ ale aj úspešný etnograf tým, že rôznorodé ručné práce zbieral v oblasti Posaviny. Napísal dva texty o chorvátskom textilnom priemysle: Tragédia chorvátskeho domáceho textilného priemyslu v roku 1913 a Zlepšenie nášho domáceho priemyslu v roku 1930. Počas zriadenie Etnografického múzeá v Záhrebe v roku 1919 bola odkúpená zbierka Salomona Berger, a on ako spoluzakladateľ sa stal prvým riaditeľom múzea. Berger bol prominentným členom chorvátskej elity a ešte jeden z mnohých Slovákov, ktorý odišiel zo Slovenska a svoj život prežil a preslávil sa práve v Chorvátsku.

Po prednáške sme sa spoločne družili a ochutnávali slané a sladké pochutiny, ktoré pre nás pripravila naša členka Đurđica Sušová.

autor: A.B.
foto: V.B.

Scroll to Top