Neuskutočnená študijná cesta na východ Slovenska

Po dlhej prestávke, kedy sa nemohli konať žiadne naplánovane aktivity Matice slovenskej Záhreb kvôli pandémii COVID-19 sa konala dňa 16. júna 2020 v Českej besede na Šubićovej ulici 20 prednáška o mestách a ich pamiatkach neuskutočnenej študijnej cesty na východ Slovenska, ktorú mali záhrebskí matičiari naplánovanú od 30. apríla 2020 do 3. mája 2020, a na ktorú sa všetci veľmi tešili. Prednáška sa konala v spolupráci s Predstaviteľom slovenskej národnostnej menšiny mesta Zahreb a pod hlavičkou rady pre národnostne menšiny Chorvátskej republiky.

Alena Baliová, podpredsedníčka Matice slovenskej v Záhrebe a rodáčka z Košíc pripravila prednášku spolu s power point prezentáciou o mestách a ich pamiatkach, ktoré boli v pláne študijnej cesty. Členov Matice slovenskej v Záhrebe „previedla“ virtuálnou cestou po východe Slovenska kde navštívili najprv jeho metropolu Košice, potom Bardejov, Bardejovské kúpele, Múzeum ľudovej architektúry – Šarišské múzeum Bardejov tzv. skanzen, Kaštieľ Betliar s krásnym anglickým parkom, jaskyňu Domicu a mesto Lučenec. Mesto Košice v posledných rokoch prešlo veľkou obnovou vďaka finančným prostriedkom Európskej únie a jeho hlavným symbolom je Dom svätej Alžbety spolu s Urbanovou vežou a kostolom svätého Michaela, ktoré sa nachádzajú v centre mesta. Členovia sa dozvedeli kto bola svätá Alžbeta po ktorej bola katedrála pomenovaná a ktorá je aj patrónkou mesta Košice. Ďalej, že Košice sú druhé najväčšie mesto Slovenska a v Košiciach má svoje sídlo Ústavný súd Slovenskej republiky. Staroveké Košice boli už v polovici 13. storočia zo všetkých svetových strán opevnené hradbami a zatvorené bránami.  Z južnej strany to bola Dolná brána, so severnej Horná brána, zo západu Maľovaná brána a z východu Mlynská brána. V Košiciach pri rekonštrukcii Hlavnej ulice sa v rokoch 1996 a 1998 objavili pozostatky Dolnej brány a mesto sa tu rozhodlo zriadiť unikátne podzemné múzeum. V centre mesta stoji aj mestská radnica, Štátne národné divadlo, ktoré spolu s parkom a hrajúcou fondánou skrášľujú centrum mesta.  Cesta pokračovala do starobylého Bardejova, ktoré bezpochyby patrí medzi najkrajšie slovenské mestá. Právom ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Centrum mesta tvorí Radničné námestie, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianskych domov na úzkych stredovekých parcelách. Uprostred sa vyníma mestská radnica a Bazilika sv. Egídia, pred ktorou je možné obdivovať pôvodnú dvojicu zvonov Ján a Urban. Bazilika sv. Egídia pochádza z polovice 14. storočia a obsahuje jedinečnú kolekciu 11 neskorogotických krídlových oltárov. No a 6 kilometrov od Bardejova sa nachádzajú Bardejovské kúpele, ktoré sú umiestnené v krásnom tichom zelenom prostredí. Ich najväčším bohatstvom sú prírodné liečivé minerálne vody. Centrum kúpeľov tvorí kúpeľná kolonáda a kúpeľný dom je spojený s liečebným domom Alžbeta a s najväčšími hotelmi Astória a Ozón. Zaujímavosťou je, že v roku 1895 sa do kúpeľov prišla liečiť, oddýchnuť si a zabudnúť na tragickú smrť svojho syna Rudolfa, cisárovná Alžbeta Bavorská, manželka cisára Františka Jozefa, známa ako Sissi. Na pamiatku jej dali Bardejovčania v roku 1903 postaviť bronzovú sochu v životnej veľkosti. Svoju spokojnosť s výsledkami jej pobytu a liečby vyjadrila pri rozlúčke aj týmito slovami „… cítim sa zdravá a svieža…”. V Bardejovských kúpeľoch sa nachádza ja Múzeum ľudovej architektúry – Šarišské múzeum Bardejov tzv. skanzen.

Alena Baliová vo svojej virtuálnej prehliadke po východe Slovenska sa ďalej zastavila pri dvojposchodovom rozkošnom Kaštieli Betliar, ktorý bolo reprezentačným loveckým sídlom rodiny Andrassy, uprostred nádherného anglického parku s romantickými stavbami, umelou jaskyňou a vodopádom. Dnes je to múzeum s expozíciou nazvanou „Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí“. Na študijnej ceste by záhrebskí matičiari navštívili aj jaskyňu Domicu, ktorá je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras, a ktorá je domovom viac ako 1500 netopierov. Posledným mestom bolo mesto Lučenec, ktoré sa ale nachádza už na juhu Banskobystrického kraja, a ktoré bolo poslednou plánovanou zastávkou študijného pobytu. Medzi jeho dominanty patrí synagóga, budova mestskej radnice, mestského hotela Reduty a historické jadro Kubínyho námestia – v súčasnosti pamiatková zóna. Mestský lučenecký park je jedným z najkrajších parkov na Slovensku s množstvom vzácnych drevín a s umelým jazierkom. Virtuálna študijná cesta po mestách východného Slovenska trvala cca. 45 minút a matičiari nemuseli ani cestovať, aj keď boli všetci sklamaní, že sa cesta nekonala. Študijnú cestu na východ Slovenska určite absolvujú na budúci rok, ako to epidemiologická situácia dovolí.

Na matičiarskom stretnutí sa zúčastnil aj Vladimír Bílek, zástupca Čechov a Slovákov v Chorvátskom parlamente, keďže sa v tomto roku konajú dňa 5. júla voľby do Chorvátskeho parlamentu. Záhrebskí matičiari ho radi medzi sebou privítali a Zlatko Jevák, predseda Matice slovenskej a Predstaviteľ slovenskej národnostnej menšiny mesta Záhreb sa mu poďakoval za doterajšiu úspešnú spoluprácu, za jeho ochotu a profesionalitu pomôcť Matici slovenskej v Záhrebe a taktiež vyzdvihol pozitívne skúsenosti s Vladimírom Bílekom.

Členovia záhrebskej matice sa na toto stretnutie nesmierne tešili, keďže sa nevideli viac ako 3 mesiace, a práve pri tejto príležitosti členky matice Anna Jevaková a Đurđica Šušová pripravili bohaté sladké občerstvenie a všetkých prekvapili dvoma tortami. Na záver sa predseda Zlatko Jevák členkám Anne Jevákovej, Đurđici Šušovej, Višnji Bukovićovej a Alene Baliovej poďakoval za ich iniciatívu a prácu v Matici slovenskej Záhreb krásnymi kyticami kvetov.

Autor: A.B.
Foto: V.B.

Scroll to Top